Programın Amacı

Doğuş Üniversitesi Meslek Yüksekokulu kapsamında yer alan anestezi programı, 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Programımızda, ameliyat sırasında hasta yaşam parametrelerinin monitörlerle izlenmesi, takip edilmesi, verilerin doğru değerlendirilip doğru zamanda müdahale edilmesini sağlayacak hasta kontrolü ve denetimini üstlenecek teknikerler yetiştirilmektedir. 

Anestezi programında ameliyat öncesi hasta hazırlığı yapabilen, ameliyat sırasında anestezi uzmanına destek verebilen, ameliyat sonrası hasta kontrol ve denetimini üstlenebilen, gerekli bilgi donanıma sahip, takım çalışmasının önemi bilen, alanındaki yenilikleri takip eden, disiplinli teknikerler yetiştirilmektedir.  

Dikey Geçiş Alanları

Programımızdan mezun olan öğrenciler ÖSYM’ ye başvurarak, Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans eğitimi yapabilirler.

Mezunların Çalışma Alanları

Bu programdan mezun olanlar Anestezi alanında Sağlık Teknikeri olarak çalışabilir. Mezunlar; devlet hastanelerinin ameliyathaneleri, özel hastanelerin ameliyathaneleri, doğum evi, ayılma (derlenme) odası, resüsitasyon, ağrı tedavi ünitesi ve araştırma bölümlerinde iş imkanına sahiptir.