Programın Amacı

Eczane Hizmetleri programının amacı, medikal ve ilaç sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda çalışabilecek gerekli donanıma sahip, mesleki bilgi ve becerileri kazanmış olan nitelikli sağlık personeli yetiştirmektir. Öğrencilerimiz, eğitimleri boyunca ihtiyaç duyacakları tüm teknik ekipman ve donanıma sahip olarak, alanlarındaki gerekli tüm görevlerini doğru ve tam olarak gerçekleştirebilecek yeterlikte teorik ve pratik eğitimi almaktadırlar. Bölümden mezun olan öğrencilerimiz, “Eczane Teknisyeni” olarak medikal sektörün geniş yelpazeye sahip çeşitli alanlarında çalışma imkanına sahip olurlar.

Dikey Geçiş Alanları

Program mezunları ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarı sağladıkları takdirde Biyokimya, Kimya ve Kimya Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya lisans programlarına geçiş yapabilme ve lisans eğitimlerini tamamlama imkanlarına sahiptirler.

Mezun Çalışma Alanları

Eczane Hizmetleri ön lisans programını başarı ile bitirmiş olan meslek çalışanları özel eczanelerde ve kamu kurum ve kuruluşlarının varsa eczane ile ilgili bölümlerinde, ilaç satış firmalarında, ilaç fabrikalarında, ilaç depolarında, laboratuvarda veya medikal sektörde çalışabilirler.

Ayrıca bünyesinde eczane bulunduran devlet hastanelerine KPSS ile atanmaları da mümkün olmaktadır.